Wykład z matematyki 19.04.2011 r.
Dodane przez MSt dnia Kwiecień 19 2011 17:35:00

Dnia 19.04.2011 r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedził dr Bartosz Ziemkiewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wygłosił wykład na temat "Losowość w matematyce, informatyce i zyciu codziennym"...


Treść rozszerzona

Prowadzący przybliżył nam pojęcie losowego ciągu liczb, które ma szerokie zastosowania w matematyce informatyce i życiu codziennym. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi jakie strategie stosuje się, grając  ruletkę (jednak podstawowy wniosek był taki, że z zasadami gier ustalonymi w  kasynach nigdy się nie wygra). Wyjaśniono nam także dlaczego znana amerykańska firma produkująca iPody musiała "zepsuć" program losujący kolejność granych utworów muzycznych, gdyż losowość matematycznie poprawna nie wydawała się poprawna klientom. Ponadto zapoznaliśmy się ze szczegółami eksperymentu przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, którzy sprawdzali prawdziwość tezy, że małpa może napisać na przykład utwór "Romeo i Julia".

Cieszymy się, że po raz kolejny mieliśmy okazję gościć pracownika UMK, który w tak przystępny sposób potrafi przedstawić zagadnienia matematyki wyższej.

W zajęciach wzięli uczniowie klas Ia, IIa, IIIa, międzyoddziałowych grup klas II i III, w których program matematyki realizowany jest na poziomie rozszerzonym oraz wybrani uczniowie zainteresowani matematyką z innych klas.