Wymiana
Dodane przez PG dnia Kwiecień 25 2013 13:45:03

W dniach 13-21.04. 2013 młodzież z I LO w Świeciu po raz czwarty uczestniczyła w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży Euroschoosport.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć i obejrzenia filmu.


Treść rozszerzona

W dniach 13-21.04. 2013 młodzież z I LO w Świeciu po raz czwarty uczestniczyła w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży Euroschoosport. Projekt ten powstał w 1992. Głównym założeniem tej idei jest wielokulturowa integracja młodzieży z całej Europy poprzez współzawodnictwo sportowe, a także wzajemne poznawanie swych kultur. Każdego roku zawody odbywają w jednym z krajów uczestniczących. Pomysłodawcą tych działań była francuska szkoła High School Pierre Forest w Maubeuge. Nasza szkoła dołączyła do projektu w roku 2010 stając się szóstym krajem w nim uczestniczącym. W roku 2009 uczestniczyliśmy w projekcie w Francji., w 2010 w Holandii, a w 2011 w Danii. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 8 państw: Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Dania, Polska, Niemcy, a także Grecja. Od przyszłego roku dołączy do nas szkoła średnia z Chorwacji.

Tegoroczna edycja wymiany miała miejsce w Włoszech, a dokładnie w miejscowości Poggibonsi, w malowniczej Toskanii.  Uczniowie rywalizowali w następujących dyscyplinach sportowych: bieg na 100 i 1000 m, sztafeta 4x100, pchnięcie kulą, skok w dal, piłka siatkowa dziewcząt, piłka nożna chłopców, oraz tenis stołowy. 8 chłopców i 8 dziewcząt z „czerwonego” trenowało pod czujnym okiem p. Renaty Lisowskiej w każdą sobotę i środę od początku roku szkolnego. Administracyjną stroną wyjazdu oraz współpracą z organizatorami od strony językowej zajęła się p. Natalia Poćwiardowska.

 Do naszych największych sukcesów zaliczyć można 1 miejsce dziewcząt w siatkówce oraz tenisie stołowym, 2 miejsce Aleksandry Dąbrowskiej w skoku w dal, 3 miejsce dziewcząt w sztafecie 4x 100 oraz 3 miejsce Michała Ignaszak w pchnięciu kulą . W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 5 miejsce.  

Eurschoolsport to jednak nie tylko sport. Młodzież z wielu krajów ma także możliwość szlifować swoje umiejętności językowe oraz poznawać inne kultury. Tym razem szczególnie zagłębiliśmy się w świat makaronów, pizzy oraz wspaniałych zabytków Toskanii. Uczniowie zwiedzili wiele pięknych miejsc m.in. Florencję, Sienę, San Gimignano, Colle di Val D’Elsa, a w czasie wieczorku kulinarnego poznawali przysmaki z wszystkich krajów uczestniczących. Wszyscy świetnie się bawiliśmy obserwując taneczne pokazy przygotowane przez przedstawicieli krajów uczestniczących, będące mieszanką tańców narodowych jaki i tańca współczesnego. Dzięki zakwaterowaniu u rodzin Włoskich uczniowie mogli „od kuchni” przyjrzeć się codziennemu życiu  mieszkańców Poggibonsi. W najbliższych latach odbędą się kolejne projekty w tym w Polsce, Grecji, Belgii i Niemczech.

Zapraszamy do galerii zdjęć i obejrzenia filmu.