Euroschoolsport
Dodane przez PG dnia Maj 15 2012 18:56:37

W dniach 21.04.-28.04. młodzież z  naszej szkoły w Świeciu po raz kolejny miała okazję uczestniczyć w projekcie wymiany młodzieży Euroschoolsport. W tym roku było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ miało one miejsce już po raz 20. 

Zapraszamy do galerii zdjęć.


Treść rozszerzona

Przedstawiciele I LO wzięli w nim udział po raz trzeci. Tym razem miejscem wymiany była Dania, a dokładniej nadmorska miejscowość Esbjerg. Jak co roku, młodzież z wielu krajów zmagała się w różnych dyscyplinach sportowych. Tegorocznymi konkurencjami były: tenis, frizbi, sztafetowa jazda na rowerze oraz bieg na orientację na wyspie Fano. 16stka sportowców z I LO przygotowanych przez p. Renatę Lisowską rywalizowała z rówieśnikami z Belgii, Holandii, Francji, Grecji, Włoch, Danii oraz Niemiec. Oprócz zmagań sportowych budzących wiele emocji, młodzież miała także możliwość sprawdzić stopień zgrania grupy podczas zadań przygotowanych przez każdy z krajów uczestniczących. Ku wielkiej radości licealistów z czerwonego zajęliśmy w tej konkurencji I miejsce, a w ogólnym podsumowaniu wszystkich rozgrywek sportowych chwalebne II miejsce.

Euroschoolsport to jednak nie tylko sport. Równie istotnym elementem projektu jest integracja młodzieży z różnych krajów oraz możliwość poznania wzajemnych kultur. Pierwszą do tego okazją były taneczne występy młodzieży, a także wieczorek kulinarny w czasie którego wszystkie kraje chwaliły się swymi narodowymi przysmakami. Polscy reprezentanci zaoferowali pierogi z barszczem, którymi wszyscy zajadali się ze smakiem. Oczywiście językiem wymiany był angielski, który można było intensywnie szlifować na każdym kroku. Nocleg u rodzin duńskich był jedną z niepowtarzalnych okazji do treningu umiejętności językowych, a także do bliższego poznania z natury skrytych Duńczyków, którzy okazali się niezwykle gościnni. Atrakcji nie brakowało każdego dnia. Odwiedziny w lokalnym muzeum morskim połączone z karmieniem fok i płaszczek, a także wizyta w Legolandzie pozostawiły niezapomniane wspomnienia. Wyjazd do Esbjerg i spotkanie z blisko 130 Eurpejczykami z 8 krajów to wyjątkowa przygoda, która na zawsze pozostanie w pamięci jej uczestników. Już za rok kolejne zmagania sportowo- językowe w Poggibonsi, we Włoszech! 

Zapraszamy do galerii zdjęć.