Lekcja kulturoznawcza z mieszkańcem Ghany
Dodane przez NP dnia Kwiecień 27 2015 23:49:21

1750 milionów

Co to za liczba? …

Tylu ludzi posługuje się językiem angielskim na świecie. Czy to dużo? Zdecydowanie! Wyprzedza on nawet język chiński, którym posługuje się 1391 milionów ludzi. To tylko kolejny dowód na to, jak ważna jest nauka tego języka. 

 

Zapraszamy do galerii.


Treść rozszerzona

1750 milionów

Co to za liczba? …

Tylu ludzi posługuje się językiem angielskim na świecie. Czy to dużo? Zdecydowanie! Wyprzedza on nawet język chiński, którym posługuje się 1391 milionów ludzi. To tylko kolejny dowód na to, jak ważna jest nauka tego języka. Liczba ta wynika z faktu, iż język angielski używany jest zarówno w Wielkiej Brytanii jak i j jej terytoriach zależnych oraz w wielu byłych koloniach m.in. 
- Stanach Zjednoczonych, 
- Irlandii,
- Kanadzie, 
- RPA, 
- Australii 
- Nowej Zelandii.

Według oficjalnych danych jest to także język urzędowy w następujących krajach:

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Botswana, Dominika, Fidżi, Filipiny,Gambia, Ghana, Grenada,Gujana, 
Hongkong, Indie, Jamajka, Kamerun, Kanada,Kenia, Kiribati, Lesotho,Liberia, Malawi, Malta,Mauritius, Mikronezja,Namibia, Nauru, Nigeria, Pakistan, Palau, Papua-Nowa Gwinea , Rwanda, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Samoa, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Somalia, Sri Lanka (jako pomocniczy), Suazi, Sudan, Sudan Południowy, Tonga, 
Trynidad i Tobago,Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Wyspy Marshalla, 
Wyspy Salomona, Zambia, Zimbabwe.

Oj dużo!

Jest to także język oficjalny w Ghanie, mało Polokom znanym kraju, którego rodowitego mieszkańca gościliśmy niedawno w naszej szkole. Dzięki temu, iż Ghana była kolonią Brytyjską, mogliśmy swobodnie porozmawiać po angielsku z naszym niezwykłym gościem. Uczestnicy spotkań mięli okazję poznać Ghanę, jak również dowiedzieć się więcej na temat rasizmu w Polsce kiedyś i dziś.