Dzień języków obcych
Dodane przez niebieskooka dnia Wrzesień 27 2014 23:19:21

W tym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Tydzień Języków Obcych. Nauczyciele angielskiego, niemieckiego i francuskiego przygotowali dla Was różne atrakcje. W holu szkoły mogliście przyjrzeć się informacjom na temat trzech krajów w których językiem urzędowym jest język nauczany w naszej szkole: w Ghanie język angielski, w Belgii język francuski, a w Szwajcarii język niemiecki. Tak, tak, języki których uczycie się na co dzień przydadzą się Wam w różnych podróżach. 
 

Zapraszamy do galerii.


Treść rozszerzona

Przydały się także w czasie wymiany sportowo-językowej Euroschoolsport, której goście pochodzili z krajów, których mieszkańcy porozumiewają się między innymi tymi językami. Wystawę z tej wymiany mięliście również okazję obejrzeć w holu szkoły. Tak się integrowaliśmy z młodzieżą z Danii, Włoch, Francji, Holandii, Belgii, Chorwacji oraz Grecji w kwietniu 2013 roku. 
W piątek klasy pierwsze uczestniczyły w konkursie przygotowanym i przeprowadzonym przez p. M. Gorzką oraz M. Cardonę Kocikowską. Quiz językowym poświęcony był zagadnieniu zapożyczeń i internacjonalizmów w językach obcych. Czy wiecie, co oznacza Hochsztapler, Majstersztyk czy Lumpenploretariat? Czy potraficie powiedzieć, od jakich angielskich słów pochodzą czasowniki simsen, downloaden albo chatten? Czy wiecie, jakie jest najstarsze słowo w języku angielskim, z ilu liter składa się niemiecki alfabet, ile rodzajów akcentów samogłosek mamy w języku francuskim? Te inne ciekawostki poznali nasi uczniowie. W trakcie rozgrywek ochotnicy kasowi musieli między innymi: wymyślić definicje do nietypowych słów, dopisać angielskie odpowiedniki do niemieckich słów i poszukać zapożyczeń z języka francuskiego. Całość urozmaicona była krótkimi filmikami językoznawczymi oraz zabawnymi obrazkami zachęcającymi do nauki języków obcych.
Najlepsza w językowych rozgrywkach okazała się klasa Ic- Gratulujemy!

Klasy II i III natomiast przeniosły się na chwilę do Japonii w czasie prowadzonej przez Olgę Przybyłowską lekcji kulturoznawczej o tym ciekawym kraju wschodzącego słońca. Pani Joanna Rutkowska zaprosiła tego ciekawego gościa do naszej szkoły, aby opowiedziała ona uczniom o swojej przygodzie z Tokyo oraz nauce japońskiego. Olga jest samoukiem, który od 5 lat zgłębia tajniki języka japońskiego. W czasie przeprowadzonej przez uczennicę Liceum Katolickiego w Chełmnie lekcji, nasi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących: kultury japońskiej, trzech alfabetów oraz gramatyki tegoż niezwykłego języka. Wszyscy uczestnicy lekcji poznali dźwięki typowej muzyki japońskiej, historię teatru kaubki, a ochotnicy mogli własną ręką spróbować swych kaligraficznych umiejętności zapisując słowa alfabetem hiragana. Prowadząca ubrana w tradycyjną yukatę opowiedziała także o typowym japońskim stroju oraz znaczeniu kąta pochylenia ciała w czasie powitania. Wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem! Kto wie, może po tej lekcji i w naszej szkole znajdą się pasjonaci wyzwania jakim jest nauka języka japońskiego! W końcu warto uczyć się różnych języków, których znajomość to przepustka do innych kultur, innego świata...