STAŻE
Dodane przez bs dnia Sierpień 31 2014 20:33:05

Już od kwietnia nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu „Młodzi Górą!” wdrażanego dzięki Starostwu Powiatowemu w Świeciu. Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Udział „czerwonego” w tym projekcie wiąże się z ciekawą ofertą dla wszystkich uczniów. Już około 100 z nich w II semestrze roku szkolnym 2013/2014 wzięło udział w dodatkowych zajęciach z matematyki, j. angielskiego, informatyki, geografii, fizyki oraz biologii. Koła te będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym, a nasi pierwszoklasiści będą również mogli skorzystać z poszerzonej oferty edukacyjnej w ramach kół z j. angielskiego, j. francuskiego, j. włoskiego, j. rosyjskiego oraz matematyki. „Młodzi Górą!” to jednak nie tylko dodatkowe zajęcia. To także okazja do nieodpłatnych wycieczek szkolnych w nowym roku szkolnym, a także staży zawodowych realizowanych u pracodawców, które rozpoczęły się już 1 lipca. ...


Treść rozszerzona

Już od kwietnia nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu „Młodzi Górą!” wdrażanego dzięki Starostwu Powiatowemu w Świeciu. Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Udział „czerwonego” w tym projekcie wiąże się z ciekawą ofertą dla wszystkich uczniów. Już około 100 z nich w II semestrze roku szkolnym 2013/2014 wzięło udział w dodatkowych zajęciach z matematyki, j. angielskiego, informatyki, geografii, fizyki oraz biologii. Koła te będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym, a nasi pierwszoklasiści będą również mogli skorzystać z poszerzonej oferty edukacyjnej w ramach kół z j. angielskiego, j. francuskiego, j. włoskiego, j. rosyjskiego oraz matematyki. „Młodzi Górą!” to jednak nie tylko dodatkowe zajęcia. To także okazja do nieodpłatnych wycieczek szkolnych w nowym roku szkolnym, a także staży zawodowych realizowanych u pracodawców, które rozpoczęły się już 1 lipca.
Młodzi stażyści będą mieć nie tylko okazję do odkrywania cieni i blasków codziennej pracy, ale także dobrą sposobność do podreperowania wakacyjnych budżetów niebagatelną sumą około 1600 zł. Czy to ofertą tylko dla wybranych? No cóż, chętnych było wielu, ale i miejsc niemało. Aż 77 uczniów, w tym absolwentów, skorzysta z tej możliwości. Udział w stażu jest także poprzedzony doradztwem zawodowo-edukacyjnym, które ma na celu wskazanie młodym ludziom możliwości zawodowych w oparciu o ich predyspozycje i możliwości. W lipcu staże rozpoczęło 51 uczniów, a w sierpniu realizowało je kolejnych 26 osób.

W jakich miejscach pracowali nasi uczniowie? Najróżniejszych w zależności od zainteresowań i możliwości. W większości były to prace administracyjne w biurach (OKSiR, Spółdzielnia Mleczarska „Świecka”, Starostwo Powiatowe, biura rachunkowe, „Omnibus NHU, ” Polo Market, Nowy Szpital w Świeciu,), ale także praca z dziećmi np. w Pompolandii w Świeciu czy też Niepublicznym Przedszkolu „Lwiątko”, „Kangurek”, „Puchatek”, czy tez w szkole językowej BM Mischker. Zobaczmy co mówią o tym doświadczeniu dwie stażystki:

1. Jak oceniasz przydatność stażu który odbyłaś?

Martyna Sosnowska- Myślę, ze odbyty przeze mnie staż był dla mnie bardzo przydatny. Interesuję się fotografią i obróbką zdjęć, więc po jego zakończeniu będę mogła lepiej się realizować.

Agata Trzebiatowska - Odbyty staż oceniam bardzo pozytywnie, bo poza miłą atmosferą mogłam nauczyć się kilku przydatnych rzeczy. Myślę, że zdobyłam też kompetencje, które mogą mi się przydać w przyszłym życiu zawodowym.

2. Co należało do Twoich obowiązków?

MS- Do moich obowiązków należała obróbka zdjęć w takich programach jak lightroom i photoshop oraz wykonywanie prostych zdjęć, a nawet 1 cała sesja fotograficzna.

AT- Staż odbywałam na stanowisku pracownik administracyjno-biurowy, więc do moich obowiązków należało m.in. odbieranie i przekazywanie telefonów, obsługa klientów, którzy potrzebowali jakichś informacji, porządkowanie dokumentów czy wyszukiwanie i wprowadzanie informacji do komputera.

3. Czy mogłabyś wykonywać podobną pracę w przyszłości?

MS- Myślę, że w przyszłości mogłabym wykonywać podobną pracę, chociaż wolałabym, żeby pozostało to moim hobby.

AT- Mimo tego, że odbyty staż był dla mnie ciekawą i przydatną przygodą, niezbyt chciałabym wykonywać tego typu pracę w przyszłości. Jestem osobą, która swoje życie zawodowe wiąże z pracą bezpośrednio z ludźmi, pomaganiem im i kontaktem z nimi, a także aktywnością, więc praca biurowa byłaby dla mnie chyba zbyt bierna.

4. Jak zamierzasz wykorzystać zarobione pieniądze?

MS- Zarobione pieniądze wykorzystam z pewnością na zakup nowych obiektywów do mojego aparatu oraz na wakacyjny wyjazd.

AT - Zarobione pieniądze zamierzam przeznaczyć na ostatnie wakacyjne wyjazdy ze znajomymi, a także na najpotrzebniejsze rzeczy codzienne.

 

DZIEKUJEMY ZA ROZMOWE!