Po bułgarsku i europejsku
Dodane przez MG dnia Luty 03 2014 13:30:06

Dnia 29 stycznia podsumowaliśmy serię spotkań z Petia Gurnovea z Bułgarii, która zakończyła kulturoznawcze zajęcia w naszej szkole. Przypomnijmy, iż Petia przybyła do Świecia na 6 miesięcy dzięki zaproszeniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej aby promować Wolontariat Europejski i nie tylko.


Treść rozszerzona

Jej aktywność odbywa się w ramach Akcji 2. Programu ''Młodzież w działaniu'' - Wolontariatu Europejskiego (zwyczajowo nazywanego EVS-em - European Voluntary Service).

Do głównych zadań Petii podczas trwania projektu należą:

- współprowadzenie spotkań informacyjnych nt. Programu Młodzież w działaniu oraz Wolontariatu Europejskiego
- stworzenie filmu promującego Świecie mającego być świeżym spojrzeniem na nasze miasto osoby z zewnątrz/obcokrajowca
- prowadzenie prezentacji kulturalnych przybliżających kulturę krajów bałkańskich młodym ludziom
- pomoc przy akcjach animacyjnych Towarzystwa angażujących lokalną społeczność (jak np. gotowanie bałkańskich specjałów na Jarmarku Świątecznym)
- pomoc w przedstawieniach Teatru Świecie
 
EVS to m.in:
- szansa na poznanie nowych ludzi z innych państw
- poznanie innej kultury
- możliwość lepszego poznania samego siebie
- szansa na zdobycie zupełnie nowych doświadczeń, które    potem mogą się przydać w życiu zawodowym ale też prywatnym 
- możliwość nauki nowego języka/języków
- poszerzanie horyzontów, rozwijanie swoich zainteresowań, zaznanie samodzielnego życia, podróżowanie

W ramach EVS młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat mogą spędzić za granicą okres od kilku tygodni do 12 miesięcy, nieodpłatnie pomagając przy realizacji różnych projektów na rzecz społeczności lokalnej. Mogą one dotyczyć szeregu zagadnień takich, jak środowisko naturalne, kultura i sztuka, zajęcia z dziećmi, młodzieżą i ludźmi starszymi, zapobieganie rasizmowi i narkomanii, świadomość europejska, sport i rekreacja oraz wiele innych. Działania wolontariuszy nie przynoszą zysku i nie są wykonywane jako zastępstwo czyjejś pracy etatowej.

W ramach wyjazdu na WE wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów (opcjonalnie moze być to 10% kosztów podróży na miejsce projektu).

 

W naszej szkole Petia odbyła spotkania z uczniami klas III dotyczące EVS, a  klasy I  i II miały natomiast możliwość dowiedzieć się czegoś więcej na temat tak chętnie odwiedzanej przez Polaków słonecznej Bułgarii. W czasie DNIA BUŁGARSKIEGO Petia nauczyła chętnych uczniów swojego narodowego tańca, przygotowała pyszny poczęstunek, a także materiały filmowe na temat Bułgarii. Dziękujemy CI Petio!


http://1lo-swiecie.home.pl/photogallery.php?album_id=137