WYRÓŻNIENIA

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@home.pl - administratorzy strony

POLUB NAS NA FACEBOOKU

POZDROWIENIIA

Astrobaza

KONKURS

Powitanie

Witamy na stronie internetowej I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu.
Obejrzyj spot reklamowy KLIKNIJ
..........
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FLORIANA CEYNOWY w Świeciu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2018".
..........
Konto bankowe Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym: 86 8168 0007 0001 6304 2000 0001

Dzień języków obcych

Dzień języków obcych

Przydały się także w czasie wymiany sportowo-językowej Euroschoolsport, której goście pochodzili z krajów, których mieszkańcy porozumiewają się między innymi tymi językami. Wystawę z tej wymiany mięliście również okazję obejrzeć w holu szkoły. Tak się integrowaliśmy z młodzieżą z Danii, Włoch, Francji, Holandii, Belgii, Chorwacji oraz Grecji w kwietniu 2013 roku. 
W piątek klasy pierwsze uczestniczyły w konkursie przygotowanym i przeprowadzonym przez p. M. Gorzką oraz M. Cardonę Kocikowską. Quiz językowym poświęcony był zagadnieniu zapożyczeń i internacjonalizmów w językach obcych. Czy wiecie, co oznacza Hochsztapler, Majstersztyk czy Lumpenploretariat? Czy potraficie powiedzieć, od jakich angielskich słów pochodzą czasowniki simsen, downloaden albo chatten? Czy wiecie, jakie jest najstarsze słowo w języku angielskim, z ilu liter składa się niemiecki alfabet, ile rodzajów akcentów samogłosek mamy w języku francuskim? Te inne ciekawostki poznali nasi uczniowie. W trakcie rozgrywek ochotnicy kasowi musieli między innymi: wymyślić definicje do nietypowych słów, dopisać angielskie odpowiedniki do niemieckich słów i poszukać zapożyczeń z języka francuskiego. Całość urozmaicona była krótkimi filmikami językoznawczymi oraz zabawnymi obrazkami zachęcającymi do nauki języków obcych.
Najlepsza w językowych rozgrywkach okazała się klasa Ic- Gratulujemy!

Klasy II i III natomiast przeniosły się na chwilę do Japonii w czasie prowadzonej przez Olgę Przybyłowską lekcji kulturoznawczej o tym ciekawym kraju wschodzącego słońca. Pani Joanna Rutkowska zaprosiła tego ciekawego gościa do naszej szkoły, aby opowiedziała ona uczniom o swojej przygodzie z Tokyo oraz nauce japońskiego. Olga jest samoukiem, który od 5 lat zgłębia tajniki języka japońskiego. W czasie przeprowadzonej przez uczennicę Liceum Katolickiego w Chełmnie lekcji, nasi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących: kultury japońskiej, trzech alfabetów oraz gramatyki tegoż niezwykłego języka. Wszyscy uczestnicy lekcji poznali dźwięki typowej muzyki japońskiej, historię teatru kaubki, a ochotnicy mogli własną ręką spróbować swych kaligraficznych umiejętności zapisując słowa alfabetem hiragana. Prowadząca ubrana w tradycyjną yukatę opowiedziała także o typowym japońskim stroju oraz znaczeniu kąta pochylenia ciała w czasie powitania. Wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem! Kto wie, może po tej lekcji i w naszej szkole znajdą się pasjonaci wyzwania jakim jest nauka języka japońskiego! W końcu warto uczyć się różnych języków, których znajomość to przepustka do innych kultur, innego świata...

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,707,686 unikalnych wizyt