WYRÓŻNIENIA

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@1lo-swiecie.home.pl - administratorzy strony

ERASMUS+

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Astrobaza

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

POZDROWIENIIA

KONKURS

Powitanie

Witamy na stronie internetowej I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu.
Obejrzyj spot reklamowy KLIKNIJ
..........
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FLORIANA CEYNOWY w Świeciu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".
..........
Konto bankowe Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym: 86 8168 0007 0001 6304 2000 0001

PROJEKT UNIJNY "Niebo nad Astrobazami"

Newsy

Projekt „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 10 Innowacyjna Edukacja, Działania 10.2 Kształcenie Ogólne i Zawodowe, Poddziałanie 10.2.2 Kształcenie ogólne. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Partnerem wiodącym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Projekt realizowany jest w partnerstwie wraz z 13 partnerami będącymi organami prowadzącymi dla szkól województwa kujawsko-pomorskiego.

Celem głównym projektu jest zbudowanie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym ...

 

zasady projektu     strona projektu       regulamin rekrutacji      kwestionariusz

 

Zajęcia dla uczniów prowadzone w ramach projektu:

1. Zajęcia z astrofotografii

2. Zajęcia z programowania TIK oraz matematyczne metody w informatyce i astronomii

3. Koła astronomiczno – geograficzne

 

Rekrutacja nowych uczniów trwa.

Powyżej link do regulaminu rekrutacji uczniów na w/w zajęcia.

 

Zajęcia rozpoczną się we wrześniu 2020 roku.

 

Wszelkie informacje dotyczące udziału w projekcie prosimy kierować do lokalnych koordynatorów Astrobazy w Świeciu:

pani Bożeny Stypulskiej oraz

pana Grzegorza Stypulskiego.

Serdecznie zapraszamy.

Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY 2021

Dnia 22 kwietnia 2021 roku odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY. Zwykle odbywa się on w marcu, jednak podobnie jak rok temu, z uwagi na stan epidemii w Polsce, został przesunięty. Konkurs odbył się stacjonarnie w auli szkoły, z zachowaniem zasad sanitarnych. 27 zdolnych matematyków z klas Ia, Ib, Ic, Id, Ie i IIa liceum czteroletniego po szkole podstawowej oraz klas IIa, IIc, IId, IIIa, IIIb i IIId liceum trzyletniego po gimnazjum rozwiązywało test w kategoriach Junior i Student. Jako upominek otrzymali od organizatorów układankę przestrzenną w formie breloczka. Test należało rozwiązać w ciągu 75 minut. Zadania jak zwykle wymagały przede wszystkim umiejętności logicznego i problemowego myślenia, zastosowania wiedzy matematycznej w różnych dziedzinach. Wiele z nich dotyczyło między innymi geometrii, kombinatoryki, własności liczb. Dziękujemy wszystkim uczestnikom z naszej szkoły za zaangażowanie w popularyzację matematyki. Czekamy na wyniki i podobnie jak w zeszłym roku liczymy na sukcesy Wyróżnionych poznamy za blisko 2 miesiące. Trzymamy kciuki!

V edycja konkursu dziennikarskiego

V edycja konkursu dziennikarskiego, mimo kolejnych fal epidemii, rozstrzygnięta
9 kwietnia 2021r. organizatorzy (Monika Błachowicz i Ewa Palka) razem z p. Agatą Kozicką, dziennikarką „Gazety Pomorskiej”, dokonali podsumowania V Powiatowego Konkursu Dziennikarskiego dla Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych. Tego jeszcze nie wiecie… - felieton, artykuł lub reportaż poświęcony aktualnej tematyce społecznej, politycznej lub kulturalnej związanej z regionem – tak brzmi temat dziennikarskich zmagań. Celem konkursu jest nie tylko doskonalenie umiejętności dziennikarskich młodzieży, ale przede wszystkim kształtowanie wrażliwości młodych ludzi na problemy społeczne, polityczne ich „małej ojczyzny” oraz dbanie o piękno języka polskiego. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Tegoroczni laureaci:
szkoły podstawowe
I miejsce - Julia Gzella „Pandemia w oczach dziecka”, SP nr 1 w Świeciu, op. Irena Kosińska
II miejsce – Oliwia Mella „Warto pamiętać”, SP w Laskowicach, op. Beata Manikowska-Klajbor
III miejsce – Julia Kwiecień „Skąd wzięły się cienie na księżycu?”, SP nr 2 w Świeciu, op. Ewa Gzella
Wyróżnienie – Agata Lubińska „Problemy nieproblemowe: bąkowski dąb wygrywa starością”, SP w Bukowcu, op. Jolanta Glamowska
Wyróżnienie – Martyna Mella „Pasja”, SP w Laskowicach, op. Beata Manikowska-Klajbor
szkoły ponadpodstawowe
I miejsce – Klaudia Król „Droga po trupach”, I LO w Świeciu
II miejsce - Emilia Fuks „Odczucia a świat zewnętrzny”, ZSOiP w Świeciu, op. Anna Łucarz
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym gratulujemy!
Dołączamy tekst p. Agaty Kozickiej, która podsumowała nasz konkurs. Liczymy, że zachęci on do pisania, szukania ciekawych tematów oraz doceniania dziennikarskiego trudu.
Kochani!
Już drugi pandemiczny konkurs dziennikarski za nami. Co roku zasiadam do czytania Waszych prac z zaciekawieniem, "co mi w tym roku opowiecie". Jaką historię przeczytam? Kogo poznam? Za czym zatęsknię? Kto mi da słownie po łapach za nieekologiczne zachowanie? O czym zamarzę? Na kogo się wkurzę?
W tym roku wkurzyłam się na bezmyślne wycinanie drzew, zatęskniłam za czasami, kiedy gołębiarze opowiadali mi swoje przygody i przeczytałam Wasze historie. Bardzo Wasze, bo wielu z Was pisze o sobie, swoich przekonaniach, swoich opiniach. Niektórzy dosadnie, niektórzy w sposób nie znoszący sprzeciwu, niektórzy - jakby mieli monopol na jedną i niepodważalną prawdę.
Czyli... można by powiedzieć, że jesteście już dorośli. Tak, to właśnie dorośli często myślą, że wiedzą już wszystko, że pozjadali wszystkie rozumy i teraz korzystają z nich w sposób mistrzowski. Ich prawda jest najprawdziwsza, jedyna prawdziwa. I nie ma sprawy, to takie ludzkie myśleć, że nasze przekonania są jedyne. Ale w dziennikarstwie tego właśnie myślenia trzeba się wystrzegać. Ja jako dziennikarz, albo Wy, jako autorzy dziennikarskich tekstów
(a takie mieliście przygotować na konkurs), powinniśmy stać trochę z boku. Podawać fakty, cytować, malować rzeczywistość słowami, ale jej nie oceniać. To zadanie zostawiamy Czytelnikowi.
Z jurorskiego obowiązku przypomnę:
- w tekście dziennikarskim (za wyjątkiem felietonowych form) nie piszemy o sobie, nie stwierdzamy swoimi słowami dyskusyjnych tez;
- tekst dziennikarski rozpoczyna się leadem, czyli takim wstępem, w którym informujemy,
o czym to jest tekst, co zawiera;
- a potem ten tekst jest spójny z tym, co jest w leadzie (naprawdę, zastosowanie leadu trzyma nasz tekst do kupy, powoduje, że nie odpływamy od głównego tematu i wiemy, o czym chcemy napisać);
- no i nie rozwlekamy tekstu.
Kojarzycie ten cytat: "Napisałam do ciebie tak długi list, bo nie miałam czasu napisać krótkiego"? Ja go kojarzę jako autorstwa Anais Nin, ale podobne przypisuje się i Goethemu,
i Twainowi. Ważne, że - aby napisać mocny, dosadny, taki do zapamiętania tekst, trzeba posiedzieć nad nim i skrócić. A kiedy myślimy, że już się nie da go skrócić, to skrócić go jeszcze raz i tak powtarzamy skracanie jeszcze kilka razy. Dlatego to takie czasochłonne.
P.S. Jeśli myślicie, że można przesadzić i skrócić tekst za bardzo, to odpowiadam, tak, to się zdarza, ale tylko mistrzom!
Tyle jako juror konkursu dziennikarskiego. Ale poza tym, od lat już jestem pod wrażeniem tego, jak dziś myślą młodzi ludzie. Czy się z Wami zgadzam? Nie zawsze! Ale czy jest ktokolwiek, z kim się zawsze zgadzam? Nie! Nawet Wy się w wielu kwestiach ze sobą często nie zgadzacie. I choć czasami w Waszych teksach jest za dużo słów, czasami jest za dużo problemów poruszonych, tylko tkniętych, czasami gubię się w tym, co chcieliście mi jako odbiorcy przekazać, to ważne, że piszecie o tym, co w Was siedzi, że chcecie się sobą dzielić, że obserwujecie rzeczywistość, analizujecie ją i krytycznie do niej podchodzicie.
Rok temu już pojawiła się pandemia w tekstach konkursowych. Było tam o natłoku informacji, o fake newsach. A w tym roku - konkrety. Depresja spowodowana izolacją, izolacja jako problem społeczny, zagubienie. Patrzycie w twarz problemom, choć wiele z nich naprawdę przeraziłyby dorosłego, doświadczonego człowieka. A Wy chwyciliście byka za rogi! Mówicie o nich, więc odczarowaliście sporą część mocy Waszego przeciwnika.
I wiecie co - nawet jeśli trochę przegadane te Wasze prace (bo są ) - to dziennikarstwo polega głównie właśnie na opowiedzeniu o problemie, wyciagnięciu go z ukrycia i odczarowaniu go.
Brawo Wy!
Agata Kozicka
dziennikarka
T +48 697 770 250
E agata.kozicka@polskapress.pl
Gazeta Pomorska

Konsultacje "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia" w województwie kujawsko-pomorskim!

Drodzy uczniowie bardzo zachęcam Was do wzięcia udziału Konsultacjach "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia" w województwie kujawsko-pomorskim!

Wszyscy którzy chcą mieć wpływ w swoim kraju na to co się dzieje. Jest to zaproszenie do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski.


Stypendia pomostowe

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Pomostowych. Na zdolnych, ambitnych maturzystów 2021, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku studia dzienne, czeka ponad 500 stypendiów pomostowych na I rok nauki. Roczna wysokość stypendium to 7000 zł.„Stypendia Pomostowe” to ogólnopolski, rozbudowany program stypendialny dla studentów na pierwszy rok studiów i dalsze lata edukacji akademickiej. O stypendia na I rok mogą ubiegać się tegoroczni maturzyści ze wsi i małych miejscowości, osiągający dobre wyniki w nauce i pochodzący z niezamożnych rodzin (dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1960 zł brutto), którzy rozpoczną studia dzienne w akademickich uczelniach publicznych.

Poza tym młodzi ludzie ubiegający się o stypendium powinni spełniać jeden z czterech warunków:
•pochodzić z rodziny byłego pracownika PGR,

lub
•być finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej,

lub
•pochodzić z rodziny wielodzietnej albo być wychowankami rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka,

lub
•posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej.

Stypendium pomostowe na I rok studiów wynosi 7000 zł i jest wypłacane w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego. Po pierwszym roku stypendyści, którzy osiągną dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendiów doktoranckich. Uczestnicy programu mogą również brać udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach rozwijających kompetencje ułatwiające wejście na rynek pracy i budowanie późniejszej kariery zawodowej.

Szczegółowe informacje w serwisie: www.stypendia-pomostowe.pl

Konsultacje psychologiczne

Ostatni rok przyniósł wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu dorosłych, ale też dzieci i młodzieży. Duża liczba zmian, stres tym spowodowany, narastające niepokoje i skutki izolacji rodzą pytanie jak dzieci mają poradzić sobie z ciągłymi modyfikacjami przestzreni społecznej? Zgodnie z wynikami badań u dzieci występuje wzrost poczucia utraty kontroli nad otoczeniem.

Wychodząc naprzeciw tej sytuacji Fundacja Aktywizacja bez Granic zaprasza na bezpłatne konsultacji w ramach programu prpfilaktyki zdrowia dzieci i młodziezy "Zapobiegaj i Pomagaj". Program jest całkowicie bezpłatny i realizowany w ramach zadania zleconego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby umówić bezpłatne spotkanie konsultacyjne należy zadzwonić pod numer tel. 786 310 230 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Rejestracja nie wymaga skierowania.

"Radiobook"

„Przedwiośnie”, „Zemsta”, „Krzyżacy” - te i wiele innych dzieł literackich dostępnych jest już bezpłatnie w formie audiobooka Dzięki inicjatywnie Agencja Muzyczna Polskiego Radia publikacje m.in. Conrada, Prousta, Sienkiewicza czy Witkacego można odsłuchać na kanale "Radiobook".
Celem projektu jest popularyzowanie dzieł literackich oraz tekstów należących do kanonu literatury polskiej i światowej.
W każdy poniedziałek na kanale zamieszczane są kolejne tytuły czytane przez wybitnych aktorów. Zachęcamy do słuchania!
Więcej informacji na naszej stronie http://bityl.pl/zaYWY

Dni Otwarte UG

Dzień dobry,
zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów Państwa Szkoły na Dni Otwarte Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na stronie www.dniotwarte.gumed.edu.pl w dniach 12-18 kwietnia pojawią się materiały filmowe, które pozwolą na poznanie oferty GUMed i pomogą wybrać wymarzony kierunek. Wezmą w nich udział studenci, absolwenci i pracownicy Uczelni, którzy opowiedzą o rekrutacji, studiowaniu i perspektywach, jakie mają absolwenci poszczególnych kierunków. Zapewniamy masę inspiracji i przydatnych informacji. Zapraszamy na GUMed i na
https://www.facebook.com/events/279849556935910
!

OGŁOSZENIE

Newsy

OGŁOSZENIE

Z uwagi na stan epidemii w Polsce

II Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VIII szkół podstawowych powiatu świeckiego pod honorowym patronatem Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty, który miał odbyć się dnia 09.04.2021 r., zostaje odwołany.

Noc Biologów 2021

Noc Biologów 2021

W tym roku w wyjątkowej formie, ale i tak warto. Zachęcamy do udziau w "Nocy Biologów" org. przez Uniwersytet Warszawski. 

Wszelkie informacje:

Olimpiada o ubezpieczeniach społecznych

Olimpiada o ubezpieczeniach społecznych

Z radością informuję, że zwycięzcami etapu szkolnego "Olimpiady o ubezpieczeniach społecznych" zostali:
I miejsce -Filip Gackowski
II miejsce - Klaudia Król
III miejsce - Julia Kozłowska
Zwycięzcom serdecznie gratuluję,
Ewa Szczepanowska

Wygenerowano w sekund: 0.43
2,297,929 unikalnych wizyt