I Liceum Ogólnokształcące im. Floriana Ceynowy w Świeciu Staże zawodowe dobiegły końca
Dodane przez NP dnia Sierpień 17 2015 11:47:39

To, że praca uszlachetnia wiadomo nie od dziś. Jednak żeby się o tym przekonać na własnej skórze, trzeba się jej podjąć. Z takiej sposobności postanowiło skorzystać ponad 30 uczniów naszej szkoły, biorąc udział w drugiej turze staży zawodowych, które miały miejsce w lipcu. Były one ostatnią z form realizacji projektu Młodzi Górą. 

http://www.1lo-swiecie.home.pl/photogallery.php?album_id=219


Treść rozszerzona

STAŻE ZAWODOWE DOBIEGŁY KOŃCA

To, że praca uszlachetnia wiadomo nie od dziś. Jednak żeby się o tym przekonać na własnej skórze, trzeba się jej podjąć. Z takiej sposobności postanowiło skorzystać ponad 30 uczniów naszej szkoły, biorąc udział w drugiej turze staży zawodowych, które miały miejsce w lipcu. Były one ostatnią z form realizacji projektu Młodzi Górą, wdrażanego przez I LO od maja 2014 roku, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.

W ramach realizacji tego projektu, uczniowie brali udział w kołach zainteresowań z matematyki, języków obcych, biologii, chemii, geografii, fizyki, astronomii oraz informatyki. Korzystali także z bezpłatnych wycieczek edukacyjnych na terenie województwa kujawsko- pomorskiego, w tym wyjazdów do teatru i opery, a także wyjść do kina. Wszystko to na koszt Unii Emotikon wink

Bardzo cenioną przez młodzież formą uczestnictwa w projekcie, była też możliwość udziału w stażach zawodowych. Nasi uczniowie podjęli się pracy w najróżniejszych miejscach. Jedni nastawiali się na zarobek, inni zdobycie doświadczenia oraz określonych umiejętności, jeszcze inni zweryfikowanie, czy tego typu praca odpowiadałaby im w przyszłości. A co o tym doświadczeniu mówią sami stażyści?

Dlaczego staże zawodowe dla licealistów to według Ciebie dobry pomysł?

Natalia Wolszleger: „ Staże zawodowe pozwalają na poszerzenie wiedzy oraz umiejętności na temat danego zawodu. Ułatwiają również wypełnienie czasu podczas wakacji oraz zarobienie pieniędzy.”

Agata Trocha: „Uważam, że staże zawodowe dla licealistów to dobry pomysł, gdyż pozwalają one zdobyć doświadczenie, które przyda nam się w przyszłości.”

Czego nauczyłaś się w czasie stażu?

Natalia Lupa: „Staż w Niepublicznym Przedszkolu Kangurek nauczył mnie cierpliwości, odpowiedzialności, kreatywności, sumienności, punktualności, 
a także opieki, zabaw oraz podejścia do dzieci.”

Agnieszka Lamparska: „W czasie stażu w ZGM nabyłam wiele niezbędnych umiejętności potrzebnych w pracy takich jak: organizacja, umiejętność zarządzania czasem, punktualność, sumienność, odpowiedzialność i lojalność. Zapoznałam się także z procedurami obowiązującymi w zakładzie oraz programem czynszowym, na którym miałam okazję pracować.”

3) Czy udział w stażu zawodowym pomógł Ci w jakiś sposób zaplanować swoją przyszłą karierę zawodową?

Agnieszka Lamparska: „Trudno jest mi podjąć ostateczną decyzję, gdzie chciałabym pracować, ale spodobała mi się praca biurowa, szczególnie w dziale windykacji. Być może w przyszłości starać się będę o znalezienie pracy w podobnej firmie.”

Natalia Lupa: „Myślę, że staż zawodowy pomógł mi ukierunkować swoją przyszłość, ponieważ planuję studia na kierunku pedagogicznym. Uważam, że praca przedszkolanki jest odpowiedzialna, ale zarazem interesująca, a przede wszystkim wdzięczna.”

Cieszymy się, że mieliście okazję poczuć się naprawdę dorośli, a tym samym poznać cienie i blaski nielekkiej często pracy.