WYRÓŻNIENIA

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Floriana Ceynowy
tel/fax 523312264
ul. Gimnazjalna 3
86-100 Świecie
liceum_swiecie@poczta.onet.pl - sekretariat
1lo-swiecie@home.pl - administratorzy strony

POLUB NAS NA FACEBOOKU

POZDROWIENIIA

Astrobaza

KONKURS

Powitanie

Witamy na stronie internetowej I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu.
Chcesz obejrzeć lipduba? KLIKNIJ
..........
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FLORIANA CEYNOWY w Świeciu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2017".
..........
Konto bankowe Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym: 86 8168 0007 0001 6304 2000 0001

Lekcja kulturoznawcza z mieszkańcem Ghany

Lekcja kulturoznawcza z mieszkańcem Ghany

1750 milionów

Co to za liczba? …

Tylu ludzi posługuje się językiem angielskim na świecie. Czy to dużo? Zdecydowanie! Wyprzedza on nawet język chiński, którym posługuje się 1391 milionów ludzi. To tylko kolejny dowód na to, jak ważna jest nauka tego języka. 

 

Zapraszamy do galerii.

Dzień zdrowia

W "czerwonym" wszyscy wiedzą, że "W zdrowym ciele zdrowy duch". Dlatego jak co roku obchodziliśmy w zeszłym tygodniu Światowy Dzień Zdrowia. Klasa III c przygotowała dla nas wiele wspaniałych atrakcji: kącik zdrowia z ulotkami. przepisami i informacjami dot. zdrowego stylu życia, sprzedaż pysznych zdrowych przekąsek oraz świeżych soków i koktajli owocowych (mniaam), konkursy z nagrodami oraz krótką lekcję Zumby w trakcie dużej przerwy.
Dziękujemy organizatorom z klasy III c i przypominamy- zdrowe życie to piękne życie!

 

Zapraszamy do galerii

Zbiórka charytatywna

Zbiórka charytatywna

Małe podsumowanie zbiórki charytatywnej dla uchodźców w Kurdystanie.
Zebraliśmy 13 kartonów pełnych artykułów spożywczych, papierniczych, higienicznych i opatrunkowych oraz koców, ręczników!

Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna za przyłączenie się do akcji Emotikon smile

Nagrody rozdane!

Newsy

Dnia 20 marca 2015 odbył się XIV Konkurs Matematyczny
dla uczniów klas II liceów i klas III techników powiatu świeckiego, w którym udział wzięło 29 uczniów z I LO w Świeciu, II LO w Świeciu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu.

Oto Laureaci konkursu:
Janicki Mateusz - I miejsce
Durajewska Anna - II miejsce
Reinholz Sylwia - III miejsce
Kątna Sylwia - wyróżnienie
Putz Robert - wyróżnienie
Stypulski Michał - wyróżnienie

Serdecznie gratulujemy!

 

Zapraszamy do galerii

KANDYDACI DO KLASY I

Zapraszamy na "Drzwi otwarte"

PODSUMAWONIE I KOMUNIKAT KOŃCOWY BIEGU NA 5KM "Świecka Piątka"

PODSUMAWONIE I KOMUNIKAT KOŃCOWY BIEGU NA 5KM "Świecka Piątka"

PODSUMAWONIE I KOMUNIKAT KOŃCOWY BIEGU NA 5KM "Świecka Piątka"
Kurz po zawodach powoli opada, czas na podsumowanie imprezy. Już po raz drugi biegliśmy całą (no prawie całą) społecznością szkolną w biegu na 5km. Miło było zobaczyć na rozgrzewce i trasie biegu liczne grupy młodzieży wszystkich klas, nauczycieli, rodziców i znajomych. II edycja biegu była po wielokroć rekordowa. Pomimo, że pogoda do końca trzymała nas w niepewności na starcie stanęło aż 175 uczestników, co stanowi wzrost frekwencji w stosunku do ubiegłego roku o 46% czyli rekord nr 1. 

 

Zapraszamy do galerii.

Zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca

W najbliższy piątek 20 marca 2015 roku będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z całej Polski! To jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych 2015 roku. Maksimum nastąpi około godz. 10.50.

ZAPRASZAMY NA OBSERWACJE ZAĆMIENIA SŁOŃCA DO NASZEJ ASTROBAZY!

Następne tak spektakularne wydarzenie będzie miało miejsce  w Polsce dopiero w 2026 roku.

W  Polsce o godz. 9.49 tarcza Księżyca zacznie nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty będą się wówczas znajdować około 30 stopni nad horyzontem, a więc nie bardzo wysoko. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpi około godz. 10.50, ale intensywne obserwacje warto prowadzić pomiędzy godz. 10.40 a 11.10, bo wtedy będzie się najwięcej działo. Koniec spektaklu nastąpi w Polsce około godz. 12.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Przede wszystkim nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, bo emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok.

Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Wystarczy jej fragment o wymiarach 10 x 10 cm (ok 8 zł).

Bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.

W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.

Serdecznie zapraszamy od godziny 9:47 (początek zaćmienia) do 12:07.

Przed Astrobazą będzie dostępny sprzęt przez który można bezpiecznie obserwować Słońce.

Obchody Dnia Św. Patryka

Obchody Dnia Św. Patryka

Dzisiaj, czyli 17 marca zaakcentowaliśmy w szkole Dzień Świętego Patryka, obchodzone hucznie święto narodowe w Republice Irlandii, Irlandii Północnej, ale również w tych krajach, gdzie spora część populacji posiada irlandzkie korzenie, czyli w USA i Australii.

Przy wejściu do szkoły można było podziwiać wystawę  zdjęć z Irlandii, przepiękne widoki mogły zachęcić do wybrania się kiedyś na tak zwaną szmaragdową wyspę.

Zielony to kolor kojarzony z tym dniem i Irlandią, więc i  u nas w szkole nie zabrakło uczniów ubranych na zielono, tym bardziej, że taki strój zwalniał z odpowiedzi ustnych. Jeśli ktoś nie ubrał zielonego akcentu musiał uciekać przed naszym szkolnym Leprechaun'em ( irlandzkim skrzatem), który mógł, zgodnie z tradycją,  taką osobę uszczypnąć. Podczas przerw korytarze wypełniały się piękną irlandzką muzyką, a dziewczyny z klas II a i b uczyły chętnych podstawowych kroków irlandzkiego tańca.

Podczas długiej przerwy odbyło się również poszukiwanie skarbu, który, według legendy, powinien być ukryty na końcu tęczy:) 

Na szkolnym korytarzu pojawiły się również informacje o Św.Patryku, irlandzkich nazwiskach oraz o języku irlandzkim.

I tutaj organizatorki imprezy p. Bożena Mischker i Natalia Poćwiardowska i chciałyby właśnie po irlandzku podziękować wszystkim uczniom zaangażowanym w zorganizowanie tego dnia w szkole.

A zatem: Go raibh maith agat ( wym. goramahagat ), czyli dziękujemy w języku irlandzkim :)

 

Jeśli wciąż nie jesteś pewien czy św. Patryk był Irlandczykiem i czy prawdą jest, iż wypędził węże z wyspy, obejrzyj 2minutowy filmik przed pójściem spać w tę wyjątkową, zieloną noc!  

Dzień Świętego Patryka

Będzie zielono i skocznie!

Już jutro 17 marca, czyli.... Dzień Świętego Patryka! To niezwykłe pozytywne święto zawita także do naszej szkoły, aby przypomnieć nam o tradycjach wielu anglojęzycznych krajów. Przyłącz się do wspólnej zabawy! Załóż zielony akcent i dołącz do poszukiwaczy skarbu ukrytego przez Leprechaun!

Świecka piątka

Świecka piątka

Świecka piątka już za nami!

Wygenerowano w sekund: 0.02
1,367,577 unikalnych wizyt